Poecilia sphenops Molinezja ostropyska


Oceń ten post!

Rząd => Cyprinodontiformes Karpieńcokształtne => rodzina piękniczkowatych (Poeciliidae) => rodzaj Poecilia => Poecilia sphenops Molinezja ostropyska

Poecilia sphenops Molinezja ostropyska

 

 

Etymologia
Poecilia : od greckiego poikilo , co oznacza „zmienny, różnorodny”.

Występowanie
Ameryka Środkowa oraz północna część Ameryki Południowej (od Meksyku po Kolumbię), z izolowanymi populacjami na niektórych wyspach karaibskich. Dzikie ryby są jednak obecnie rzadkością w tym hobby, a zdecydowana większość sprzedawanych ryb pochodzi z masowej produkcji na Dalekim Wschodzie i w Europie Wschodniej. Wprowadzone lub zdziczałe populacje występują również w kilku innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Singapurze, a nawet w niektórych częściach Europy Wschodniej.

Wygląd
Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w gonopodium. Znane są liczne odmiany tej ryby. Ubarwienie rozmaite (samiec jest barwniejszy), zwykle na tle zielonooliwkowym ma liczne punkty i plamy niebieskawe, czerwone lub brązowe. Prawdopodobnie z krzyżówki dwóch gatunków tego rodzaju powstała molinezja black molly – ciemno ubarwiona z tendencją do całkowicie czarnej barwy. Długotrwała hodowla doprowadziła też do wyselekcjonowania odmiany wielkopłetwej. W hodowlach akwariowych były też uzyskiwane krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Samca można poznać po gonopodium, ciężarna samica ma wydatnie powiększony brzuch.

Rozmiar:
samice max do 12 cm, samce do max 8 cm.

Długość życia:
maksymalnie 4 lata.

parametry wody:
zalecane pH 7,5-8,2 oraz GH 11-30.
w naturalnym środowisku: słodka woda; półsłony; benthopelagiczny; Zakres pH: 7,5 – 8,2; zakres dH: 11 – 30; niemigrujące. Tropikalny; 18°C – 28°C

Temperatura:
tolerowane 20-28°C dla odmiany dzikiej lub 24-29°C dla kolorowych odmian hodowlanych.

minimalny litraż:
60L – 80L (90x30x30cm)
Preferowany jest zbiornik obsadzony roślinami , ale gatunek ten musi być utrzymywany w umiarkowanie twardej lub twardszej wodzie o zasadowym pH. Trzymana w miękkiej lub kwaśnej wodzie ryba dość szybko słabnie, na co często wskazują drgania, grzyby i/lub zaciśnięte płetwy. Sól nie jest konieczna, ponieważ to „twarde” minerały (wapń, magnez) są kluczowe dla długotrwałego zdrowia tego gatunku.

Hodowla
Jest to żywa, towarzyska ryba, odpowiednia do akwarium wielogatunkowego. Do jej hodowli zalecane jest akwarium średniej wielkości, dobrze zarośnięte. Należy pozostawić dużo miejsca do pływania. Dekoracje z kamieni i korzeni. Temperatura powinna wynosić 24–28 °C, należy stosować niewielki dodatek soli. Molinezje są bardzo wrażliwe na niską lub zmienną temperaturę wody. Zalecana dobrze filtrowana i dobrze natleniona woda.

Zachowanie:
spokojne i towarzyskie – są to ryby często wybierane do wielogatunkowych akwariów.
Spokojny, ale należy go trzymać tylko z rybami, które tolerują te same warunki wodne. Z tego powodu nie jest zalecane dla ogółu społeczności . Do dobrych współtowarzyszy zaliczają się inne poecilia, niektóre tęczówki oraz Tiger Barb (Puntigrus tetrazona) tolerujące twardą wodę .

Pokarm
Żywi się robakami, skorupiakami, owadami, materią roślinną. Żywe larwy komarów: ochotka i wodzień, mniejsze żywe dafnie, również narybek. Mrożone serce wołowe, mrożona ochotka i mrożony wodzień. Pokarmy płatkowe roślinne i suszone dafnie. Można również podawać zmrożone i posiekane dżdżownice. Niezbędny dostęp do pokarmu roślinnego (patrz: spirulina, mrożony szpinak), ryba zjada chętnie glony oczyszczając akwarium.
Czarna odmiana (Black Molly) jest bardzo popularną rybą akwariową i jest sprzedawana na całym świecie. W akwarium żywi się zielonymi algami, chętnie przyjmuje także suszony pokarm,

Dymorfizm płciowy:
samce są znacznie mniejsze i smuklejsze od samic, posiadają również zmodyfikowaną płetwę odbytową w narząd kopulacyjny (gonopodium) oraz są bardziej kolorowe, samice większe, bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych.

Rozmnażanie
Jeżeli tylko utrzymane są odpowiednie parametry wody, rozmnażanie tego gatunku nie sprawia żadnych kłopotów, choć racjonalna hodowla wymaga czasu, cierpliwości oraz znajomości zasad dziedziczenia. Molinezje są rybami jajożyworodnymi, samice nie składają ikry, lecz rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania odpowiednia jest nieco wyższa temperatura wody ok. 26 °C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą płetwy odbytowej przekształconej w gonopodium. Tuż przed samym porodem dobrze jest umieścić samicę w specjalnym kotniku akwarystycznym (zanurzanej w zbiorniku plastikowej klatce). W ten sposób narybek zostanie uchroniony przed zjedzeniem przez matkę lub starsze osobniki (kotnik nie jest niezbędny, jeśli w akwarium jest bardzo dużo roślin i mało ryb, ale i tak nawet wówczas trzeba się liczyć ze stratą dużej części młodych). Zapłodnienie następuje w akwarium ogólnym. Ciężarną samicę umieszczamy w osobnym, dobrze zarośniętym akwarium o podobnych warunkach lub w kotniku, gdzie po pewnym czasie rodzi ona 10–60 młodych dość dużych rybek. Ciąża trwa ok. 4–6 tygodni. Aby samica nie zjadła swojego narybku, należy oddzielić ją od narybku po porodzie, np. w specjalnych kotnikach z przegrodą dla młodych. Narybek jest dość duży i od urodzenia akceptuje nauplii z krewetek solankowych lub płatki w proszku.

 

Uwagi:
odmiany hodowlane z każdym rokiem są coraz bardziej wrażliwe i mniej odporne.
Bardzo popularna ryba akwariowa . Dostępnych jest wiele odmian barwnych tego gatunku wyhodowanych w akwarium , w tym wszechobecna mięczak czarny. Istnieją również odmiany Gold, Green, Lyretail, Silver i Dalmation. Niektóre z nich są wynikiem skrzyżowania P. sphenops z P. latipinna . Te 2 gatunki będą się również łatwo krzyżować w akwarium i aby tego uniknąć, sugerujemy trzymanie tylko jednego z nich w zbiorniku . Istnieje również (naszym zdaniem) groteskowa „balonowa” odmiana tej ryby, której ciało jest zniekształcone i zaokrąglone, co nadaje jej wygląd przypominający balon. Stan ten może powodować problemy z pęcherzem pławnym i trawieniem, a także może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

W naturze ryba ta jest bardzo odporna, ale lata chowu wsobnego i nadprodukcji spowodowały, że wiele mięczaków dostępnych obecnie w hobby jest bardzo słabych genetycznie i podatnych na choroby. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku pospolitej odmiany czarnej.

Często polecane początkującym jako odpowiednia ryba zbiorowa . Należy zauważyć, że wszystkie odmiany radzą sobie lepiej w lekko słonawych warunkach i są znacznie bardziej podatne na choroby, gdy są trzymane w słodkiej wodzie , która nie jest twarda i zasadowa. W rzeczywistości gatunek ten jest popularnym wyborem do nowych akwariów morskich i może prowadzić szczęśliwe życie w pełnych warunkach morskich .

 

Poecilia sphenops Molinezja ostropyska

Poecilia sphenops Molinezja ostropyska

 

autor zdjęcia:    Pmalkowski

Obrazy Google:

źródło:    wikipedia    tommyaquario    seriouslyfish   

 

 

 

 

 

(16)



Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów. Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors. They were used on the site for information purposes only

518total visits,1visits today


Dodaj komentarz

?