Rurecznik mułowy


Oceń ten post!

 

 

Rurecznik mułowy

Rurecznik mułowy, rurecznik pospolity (Tubifex tubifex) – gatunek skąposzczeta z rodzaju rureczników.
Pierścienice te są dość powszechne, można je spotkać w różnych miejscach, w mulistym dnie w wodach słodkowodnych, w jeziorach, rzekach, również w stawach czy rowach. Są wytrzymałe na różnorodne zanieczyszczenia w środowisku, na złe lub ubogie warunki tlenowe. Jest odporny na niską zawartość tlenu oraz znaczne zmiany składu chemicznego wody dzięki czemu wytrzymuje nawet silne zanieczyszczenia. Występuje również nawet w mocno zanieczyszczonych wodach IV-V klasy.
Rurecznik stanowi ważny składnik fauny dennej. Żyje w mule tworząc kolonie zbite w gęstą masę. Posiada dużą odporność na brak tlenu w wodzie. Pojedynczy osobnik zanurzony przednią częścią ciała w mule tkwi w podłożu, w rurce zbudowanej z mułu i śluzu, z której to wystawia część swojego ciała. Na zewnątrz wystaje tylko jego tylna część. Wykonuje kołyszące ruchy wahadłowe, co zapewnia dopływ zasobniejszej w tlen wody.
Rurecznik jest pożytecznym elementem równowagi biologicznej, pełni podobną rolę, co np. dżdżownica w glebie. Odżywia się materiałami osadowymi wraz z zawartymi w nich martwymi cząstkami organicznymi, glonami pobieranych z mułu dennego.
Osiąga długość od 1 do 8 cm.
Oddycha całą powierzchnią ciała a w warunkach niedotlenienia hemoglobina rozpuszczona w osoczu ułatwia mu oddychanie. Ta hemoglobina powoduje, że rurecznik posiada barwę czerwoną bądź rdzawą czy też brązową.
Stanowi pokarm wielu bezkręgowców wodnych i ryb. Jest wykorzystywany w akwarystyce jako wysokokaloryczny pokarm dla ryb akwariowych. Nie można jednak podawać go bez zachowania odpowiednich zabiegów higienicznych i bez odkażania.
Rurecznik można spotkać w handlu także pod postacią pokarmu w tabletkach. Za pomocą liofilizacji pokarm ten jest spreparowany, zawiera do 60% białka, ważnego składnika pokarmowego.

Rurecznik jest jednym z najlepszych nośników lekarstw i witamin w przypadku chorób ryb. Po wymoczeniu go w roztworach witamin czy leków możemy po 1-2 godz. podawać go w małych proporcjach chorym rybom. Wcześniej nie zapominać należy o przeczyszczeniu rurecznika wraz z jego odkażeniem.

(1252)



Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów. Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors. They were used on the site for information purposes only

23904total visits,1visits today


?