Corydoras arcuatus Kirysek strumieniowy


Oceń ten post!
Rząd Siluriformes sumokształtne => Rodzina Callichthyidae kiryskowate => Rodzaj Corydoras => Corydoras arcuatus Kirysek strumieniowy, kirysek pasiasty
Wielkość:
50 – 55 mm.
Długość życia:
Zbiornik:
Strefa:
przydenna
Woda:
Temperatura : 20 – 28 °C
pH : 5,0 – 7,5
zakres dH: 2 – 25
Akwarium:
Najlepiej użyć podłoża z drobnego piasku, chociaż zaokrąglony żwir jest akceptowalną alternatywą, pod warunkiem, że jest skrupulatnie utrzymywany w czystości.
Inne dekoracje zależą w dużej mierze od osobistego wyboru, ale należy zapewnić osłonę, aby zapewnić rybom bezpieczeństwo.
Dymorfizm:
Samice są zdecydowanie większe, a osobniki dojrzałe płciowo są wyraźnie zaokrąglone i szersze niż samce, zwłaszcza gdy są w ciąży.
Pokarm:
Kirysek strumieniowy jest wszystkożerny i przyjmie większość tonących suszonych pokarmów, a także małe żywe i mrożone odmiany, takie jak ochotka , Tubifex , itp.
Karmienie urozmaiconą dietą zapewni rybom optymalną kondycję.
W żadnym wypadku nie należy oczekiwać, że przeżyją na „resztkach” innych mieszkańców akwarium, lub że wystarczy im „czyszczenie” akwarium.
Poziom opieki:
Zachowanie:
Spokojny i towarzyski. Powinna być utrzymywana w grupie co najmniej 4-6 osobników.
Rozmnażanie:
Samica trzyma 2-4 jaja między płetwami brzusznymi, gdzie samiec zapładnia je przez około 30 sekund. Dopiero wtedy samica dopływa do odpowiedniego miejsca, gdzie przyczepia bardzo lepkie jaja. Para powtarza ten proces aż do zapłodnienia i przyczepienia około 100 jaj
Pochodzenie:
występuje w całej górnej Amazonii w Brazylii, Peru, Ekwadorze i Kolumbii, w górnej części ujścia rzeki Rio Negro do głównego kanału Amazonki.
Cechy charakterystyczne:
Należy do rodziny Callichthyidae, której członkowie są często określani zbiorczo jako grupa sumów „opancerzonych” lub „koszulowanych” ze względu na obecność płytek kostnych zamiast łusek na ciele.
Gatunki podobne:
Kolorowy wzór tworzy równy łuk (stąd nazwa naukowa) ciemnego paska od pyska do dolnej części pleców. Czasami cleithrum ma opalizujący złoty lub brązowy kolor. Corydoras arcuatus jest bardzo podobny do Corydoras granti . C. arcuatus można odróżnić po dłuższym, prostym pysku, podczas gdy C. granti ma krótszy, bardziej zaokrąglony pysk. Również tylny brzeg kręgosłupa płetwy piersiowej C. arcuatus ma ząbki skierowane w stronę początku kręgosłupa (w kierunku ciała), podczas gdy ząbki te wskazują na wierzchołek kręgosłupa u C. granti . Jednak, gdy C. arcuatus jest już w pełni dorosły, to jest większy niż C. granti.
Uwagi:
Są fakultatywnie oddychającymi powietrzem i posiadają zmodyfikowane, silnie unaczynione jelito, które wyewoluowało, aby ułatwić pobieranie tlenu atmosferycznego i ułatwić przeżycie w środowiskach ubogich w tlen. W akwarium od czasu do czasu można je zobaczyć, jak wynurzają się na powierzchnię, aby nabrać powietrza.
Usztywnione kolce płetw piersiowych są w stanie przebić ludzką skórę, a „użądlenie” może być rzeczywiście bardzo bolesne, dlatego należy zachować ostrożność podczas ich obchodzenia się.
Uważa się, że wydzieliny z gruczołów pachowych u podstawy każdego kręgosłupa mogą być nawet lekko toksyczne.
Corydoras arcuatus Kirysek strumieniowy
Autorstwa Pia Helminen – Praca własna, CC BY 2.5, Link

(19)



Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów. Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors. They were used on the site for information purposes only

484total visits,2visits today


Inne gatunki z tej rodziny...

Dodaj komentarz

?