Ameca splendens Ameka wspaniała


Oceń ten post!

Rząd => Cyprinodontiformes Karpieńcokształtne => rodzina piękniczkowatych (Poeciliidae) => rodzaj Ameca =>

Ameca splendens Ameka wspaniała

 

Ameca splendens Ameka wspaniała

 

Etymologia: Ameca: Pobrane z rzeki Ameca w zachodnim Meksyku .

Ameka wspaniała (Ameca splendens) – endemiczny gatunek słodkowodnej ryby karpieńcokształtnej, jedyny przedstawiciel rodzaju Ameca. Spotykana w hodowlach akwariowych.

Nazwa rodzajowa Ameca pochodzi od nazwy rzeki, w której ryba została odkryta, splendens oznacza błyszczący, połyskujący.

Zasięg występowania
W warunkach naturalnych ameka występowała jedynie w rzece Ameca w stanie Jalisco w Meksyku, wpadającej do Zatoki Banderas (Pacyfik), łącznie z jego dopływem Río Teuchitlán, ale obecnie wiadomo, że występuje w sąsiedniej dolinie Sayula, gdzie odkryto kilka populacji.

W 1990 została wpisana do Czerwonej księgi IUCN jako gatunek zagrożony wyginięciem. Od roku 1996 była uznawana za gatunek wymarły w stanie dzikim, jednak w ostatnich latach odkryto kilka populacji w dolinie Sayula.

Siedlisko
Czyste źródła, w których rozmnażają się rośliny wodne.

Charakterystyka
Należą do ryb o łagodnym usposobieniu. W stadzie uwidacznia się dominacja najbardziej wybarwionego samca. Ciało lekko wygrzbiecone, srebrzystoszare, na którym rozmieszczone są nieregularne granatowo-czarne plamy. Płetwy szare z wyraźnymi ciemniejszymi promieniami.

Dymorfizm płciowy
Samiec posiada bardziej zagęszczone plamy w części linii bocznej, posiada również zewnętrzny narząd kopulacyjny tzw. andropodium, wykształcony ze skróconych przednich promieni płetwy odbytowej. Płetwa ogonowa obrzeżona żółto-czarnym pasem. Samce osiągają do 8 cm, samice do 12 cm długości.

Akwarium:
Warunkiem wstępnym są wymiary podstawy co najmniej 90 cm x 30 cm.
Zbiornik duży, min. 100 l
Temperatura wody 20 – 30 °C (zalecane 24 stopnie)
Twardość wody miękka do twardej 5 – 20°n
Skala pH ok. 6.0 – 8.0
Pokarm różnorodny, preferują roślinny
Uwagi okresowa wymiana odstałej wody, dobrze natleniana

Akwarium gęsto obsadzone roślinami z ciemnym podłożem pozwoli mu najlepiej zaprezentować swoje kolory. Niezbędna jest także dobrze natleniona woda o umiarkowanym przepływie. Skuteczna filtracja jest niezbędna, ponieważ jest to gatunek wrażliwy na pogarszającą się jakość wody.

Dość dobrze znoszą zmiany temperatury jak i szeroki zakres parametrów wody. Zjadają rośliny o delikatnych i miękkich liściach, jak np. limnofila wodna. W wystroju akwarium zalecane jest podłoże z grubego żwiru, korzenie potorfowiskowe i gęsta roślinność, w tym również pływająca. Ze względu na szybką przemianę materii i dużą żarłoczność konieczny jest wydajny system filtrowania wody i częste jej odświeżanie.

Dymorfizm płciowy
Samce są mniejsze i bardziej kolorowe niż samice, mają odblaskowe łuski na całych bokach oraz czarno-żółtą krawędź płetwy ogonowej. Posiadają również andropodium (karbowaną płetwę odbytową służącą do rozmnażania, podobną do gonopodium u innych żyworodnych).

Gatunek żyworodny i łatwy do rozmnożenia. Dla prawidłowej hodowli zalecana jest przewaga samic z uwagi na częste “zaloty” samców. Zapłodnienie następuje wewnętrznie, gdzie embriony młodych ryb przyczepione do trofotenii przebywają w tzw. łożysku trofotenicznym.

Ciąża trwa ok. 1,5 miesiąca, młode po urodzeniu mierzą 1-1,5 cm długości. Samica w warunkach akwariowych przeciętnie rodzi około 10-15 młodych. Rybki rodzą się ubarwione tak jak dorosłe samice. W jednym miocie są dość duże różnice w wielkościach nowo narodzonych rybek. Ze względu na mały otwór gębowy nie występuje zjawisko kanibalizmu. Również dorosłe osobniki nie zjadają młodych.

Łatwy w hodowli. Najlepiej sprawdza się zbiornik gatunkowy, w którym można rozmnażać przy użyciu pojedynczej pary lub grupy (jest to znane jako tarło stada). Zbiornik hodowlany powinien być obsadzony bardzo obficie. Goodeidy rozmnażają się w nieco inny sposób niż inne żyworodne, ponieważ samice nie przechowują nasienia, jak u wielu innych gatunków żyworodnych, i muszą być zapładniane oddzielnie dla każdego lęgu młodych. Nie wykazują również plamy ciążowej.

Samica inicjuje krycie, pływając po przekątnej przed samcem i wykonując drżące ruchy. Nasila się to, a samiec wykazuje najsilniejsze ubarwienie przed przystąpieniem do zalotów. W końcu ryby łączą się i następuje krycie.

Ciąża trwa od 55 do 60 dni, po czym rodzi się od 5 do 30 ogromnych (nawet 19 mm!) narybku. Czasami może być do nich przyczepiona coś, co wygląda na pępowinę. Jest to całkiem normalne i zniknie w ciągu 2-3 dni. Narybek jest wystarczająco duży, aby od urodzenia pobierać ten sam pokarm co osobniki dorosłe i od samego początku będzie odważny i towarzyski, konkurując o pożywienie z każdą inną rybą w akwarium. Rodzice rzadko zjadają narybek.

Jest gatunkiem wszystkożernym i zachłannie żerującym, przyjmie większość oferowanego pokarmu. W naturalnym środowisku zjada duże ilości glonów, dlatego w diecie należy uwzględnić pewne produkty zielone. Świetnie sprawdzają się blanszowany szpinak, nori (suszone wodorosty) i płatki Spiruliny.

Nie jest to dobra ryba towarzyska, ponieważ może być dość agresywna, zwłaszcza samce. Jest również bardzo konkurencyjny w porze karmienia. Można go utrzymywać w gronie silnych gatunków o podobnej wielkości, ale lepiej jest trzymać go w układzie gatunkowym.

Uwagi:
Mimo że często określa się go mianem wymarłego na wolności, ten monotypowy gatunek nadal żyje w kilku miejscach. Nie jest to szczególnie rzadkie w przypadku hobby, ponieważ istnieją silne populacje trzymane w niewoli, z których niektóre zostały selektywnie hodowane w celu uzyskania różnic w kolorze i wzorze.

Podobnie jak w przypadku innych dobrodziejstw, różnica w wielkości między płciami jest mniejsza niż u wielu innych żyworodnych osobników. Uważa się, że ma to związek ze stosunkowo prymitywną strukturą andropodium, ponieważ ryby mają tendencję do wybierania partnerów o podobnej wielkości, aby zsynchronizować narządy płciowe.

Goodeidy są wyjątkowe wśród żyworodnych, ponieważ rozwijające się młode są odżywiane przez wyspecjalizowaną strukturę zwaną trofotanią. Pełni on podobną funkcję jak łożysko u ssaków, a jego pozostałości często można zobaczyć po urodzeniu na młodych rybach. Samce ryb mają również wewnętrzną strukturę mięśniową zwaną pseudofallusem, która łączy nasienie z otworem narządów płciowych. Uważa się, że powoduje to wymuszenie wyrzutu plemników.

W akwarium samce ryb ustalają między sobą kolejność krycia, która wiąże się z dużą ilością pokazów i pewnymi atakami, ale trwałe uszkodzenia fizyczne są rzadkie. Samca alfa w dowolnej grupie można rozpoznać po jaśniejszym ubarwieniu i silniejszym charakterze.

 

 

Ameca splendens Ameka wspaniała samica

Ameca splendens Ameka wspaniała samica

autor zdjęcia Przemysław Malkowski

Ameca splendens Ameka wspaniała samiec

Ameca splendens Ameka wspaniała samiec

autor zdjęcia Marie France Janelle

 

źródło:     Wikipedia          seriouslyfish

 

Obrazy Google

 

(31)



Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów. Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors. They were used on the site for information purposes only

4629total visits,10visits today


Dodaj komentarz

?