Poecilia velifera Molinezja żaglopłetwa


Oceń ten post!
Rząd => Cyprinodontiformes Karpieńcokształtne => rodzina piękniczkowatych (Poeciliidae) => rodzaj Poecilia => Poecilia velifera Molinezja żaglopłetwa
Wielkość:
może osiągnąć maksymalny rozmiar 18 cm
Długość życia:
W niewoli mogą żyć do 5 lat lub dłużej, przy dobrych parametrach wody i odpowiedniej pielęgnacji.
Zbiornik:
minimalna zalecana wielkość zbiornika to 114 litrów, dla pary ponad 200 litrów. W zbyt małych (płytkich) zbiornikach rozwój płetwy grzbietowej samców może zostać zaburzony.
Strefa:
w całej toni
Woda:
Do dobrej jakości wody wymagany jest filtr podżwirowy. Podobnie jak większość ryb, Poecilia velifera jest wrażliwa na zmiany składu chemicznego i temperatury wody, dlatego powinna być używana grzałka.
Ważne jest, aby często testować wodę,
pH między pH: 7,0 – 8,0
temp. 22°C – 28°C
Twardość : 15-35 dH
Są rybami słodko i słonowodnymi, a zbiorniki lekko słonawe są dla nich idealne (sól również w pewnym stopniu ogranicza bakterie często atakujące płetwy).
Należy unikać wysokiego poziomu azotanów , a także wysokiego poziomu twardości węglanowej, który powoduje nadmierne zwapnienie u tych ryb, należy również unikać akwariów z dużą ilością drewna.
Podmiany wody są bardzo ważne, aby akwarium było zdrowe i czyste.
Używaj filtra podżwirowego pomiędzy podmianami wody, aby upewnić się, że nie tracisz żadnych ważnych minerałów ze swojego zbiornika, są wrażliwe na bardzo kwaśne lub zasadowe wody, dlatego ważne jest, aby przetestować te poziomy przed dodaniem ich do akwarium.
Akwarium:
Wolą akwarium z silnym prądem wody i dużą ilością kryjówek, takich jak skały i jaskinie, ale potrzebny jest im spory obszar wolny do pływania. Akwarium dla tych molinezji musi być zaopatrzona w żywe rośliny, a nie z plastiku.
Dymorfizm:
ich ciała są zwykle koloru ciemnozielonego lub brązowego z ciemnymi paskami.
Samiec jest nieco mniejszy i posiada zarówno gonopodium , jak i dużą, długą, podobną do żagla płetwę grzbietową, którą używa do wabienia samic w okresie godowym
Samce mają bardziej intensywne ubarwienie niż samice,
Pokarm:
wszystkożerna, zjada większość gotowych pokarmów, w tym mrożone bloodworms, solowiec, tubifex worms, pokarm w postaci płatków i tonące granulki. Zjada również żywe pokarmy, takie jak czarne robaki lub larwy komarów. W diecie należy jednak zapewnić pewną ilość substancji roślinnych, takich jak blanszowany szpinak, ogórek czy płatki warzywne.
Poziom opieki:
średni – wymaga stałej kontroli parametrów wody
Zachowanie:
Niektórzy uważają, że olbrzymie molinezje żaglopłetwe są agresywne w stosunku do innych ryb i powinny być trzymane tylko z innymi osobnikami swojego gatunku, podczas gdy inni twierdzą, że są dość towarzyskie i dobrze sobie radzą w akwariach społecznościowych.
W obu przypadkach ważne jest, aby wprowadzać je powoli do ugruntowanego zbiornika, aby nie stresowały się zbyt wieloma zmianami naraz.
Niektóre typowe towarzystwo na zbiorniku to mieczyki, platki, gurami, Corydoras i loricariis
Należy pamiętać, że te ryby są bardzo aktywnymi pływakami i potrzebują dużo miejsca w swoim zbiorniku. Ich duże płetwy oznaczają również, że potrzebują dużo miejsca, aby nie utknęły za dekoracjami lub roślinami.
Rozmnażanie:
W porównaniu z niektórymi żyworódkami hodowla Poecilia velifera może być trudna. Ponieważ samce mogą być dość agresywne w poszukiwaniu partnerów, zaleca się trzymanie tego gatunku w trójkach składających się z dwóch samic i jednego samca. Gatunek rozmnaża się w sposób typowo żyworodny.
Okres ciąży może trwać od 4 do 8 tygodni, dając do 200 młodych. W większości przypadków jednak liczba młodych wynosi 20-60. Od urodzenia mogą przyjmować nauplie z solowca, mikrorobaki lub sproszkowane płatki.
Aby narybek przetrwał drapieżnictwo rodziców i innych ryb, zbiornik hodowlany powinien być mocno obsadzony. Do czasu porodu samice ciężarne powinny być trzymane w oddzielnym zbiorniku. Warto zauważyć, że dzikie ryby rzadko spożywają swoje potomstwo, w porównaniu z odmianami akwariowymi, które je zjadają.
Odmiany:
wyhodowano wiele odmian, takich jak albinos, czarna, czerwona itp. Niektóre z nich są wynikiem krzyżowania z P. latipinna . Istnieje również „balonowa” odmiana tej ryby, której ciało jest zniekształcone i zaokrąglone, dające wygląd przypominający balon. Ten stan może powodować problemy z pęcherzem pławnym i trawieniem oraz może spowodować przedwczesną śmierć.
Pochodzenie:
pochodzącą z jezior i rzek słodkowodnych Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasu.
Cechy charakterystyczne:
Gatunki podobne:
UWAGI:
Gatunek ten jest trudniejszy w utrzymaniu niż inne w rodzaju , a jakość wody musi być rygorystycznie utrzymywana, zwłaszcza jeśli samce mają w pełni rozwinąć swoją oszałamiającą płetwę grzbietową . Bezwzględnie konieczne jest, aby woda była twarda i zasadowa , chociaż warunki słonawe są równie korzystne. Gatunek ten bez większych problemów można nawet zaaklimatyzować do pełnych warunków morskich .
Poecilia velifera Molinezja żaglopłetwa

Poecilia velifera Molinezja żaglopłetwa

(34)



Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów. Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors. They were used on the site for information purposes only

3708total visits,1visits today


Inne gatunki z tej rodziny...

Dodaj komentarz

?