Pijawka

 

 

Pijawka

Pijawki (Hirudinea) – podgromada zwierząt wodnych z typu pierścienic, o ciele wydłużonym, robakowatym, wyraźnie segmentowanym. Liczba segmentów jest cechą gatunkową. W wodzie pływają falistymi ruchami; po lądzie, po dnie zbiornika lub podwodnych roślinach kroczą ruchem podobnym do ruchu gąsienic motyli miernikowców.
Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, długości od kilku milimetrów do 20 cm, zwężające się ku końcom, zakończone jedną lub dwiema przyssawkami. Należy zwrócić uwagę, że przyssawki nie służą do wysysania krwi. Do ssania pijawki używają silnie umięśnionej gardzieli i przełyku. Przyssawki ciała (każda wyposażona od 80 od 90 malutkich ostrzy) służą pijawkom wyłącznie do wbicia się pod skórę ofiary lub przytwierdzenia się do podłoża.
Pijawki mogą żyć w wodach słodkich i słonych, preferują wody stojące. Nieliczne żyją na lądzie, w ściółce lasów strefy tropikalnej.
Duża część pijawek to gatunki pasożytnicze, odżywiające się płynami ustrojowymi swych żywicieli  kręgowców, ślimaków i in. Pijawki pasożytujące na rybach bywają szkodnikami hodowli ryb.
Obupłciowe, z zaplemnieniem krzyżowym.
Nie mają układu oddechowego. Tlen z atmosfery lub z wody wchłaniają całą powierzchnią ciała.

(4)Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów.
Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors.
They were used on the site for information purposes only

34342total visits,1visits today

?