Ammannia gracilis Amania wysmukła

 

Ammannia gracilis Amania wysmukła

 

rozmiar:
do 50 cm
opis:
Bardzo atrakcyjna roślina akwariowa, średnio trudna. Liście na łodydze siedzące, bezogonkowe, naprzeciwległe o barwie zmiennej w zależności od ilości oświetlenia. Ubarwienie rośliny zależy przede wszystkim od intensywności oświetlenia – od zielonego obrzeżonego na czerwono do intensywnie czerwonego. Kwiaty niewielkie o średnicy 8 mm osadzone na szypułkach o 2 mm długości. Roślina wodno-błotna, która w warunkach naturalnych porasta bagniste lub błotniste tereny afrykańskie okresowo zalewane przez wodę.
pochodzenie:
Tropikalna Afryka. Zachodnie Wybrzeże
Po raz pierwszy wprowadzona do hobby przez akwarystę PJ Bussinka, który przywiózł ją ze sobą z Liberii, jest rośliną bagienną, występującą w całej Afryce Zachodniej.
wymagania:
Temperatura: 22°C – 30°C ; pH: 6,2 – 7,0 ; twardość: 2 ° d GH do 10 ° d GH ; Podłoże: żyzne, wzbogacane w żelazo ;
Jeśli w wodzie nie będzie wystarczającej ilości żelaza, liście tej rośliny staną się blade.
Woda bogata w mikroelementy będzie skutkować większymi łodygami z mniej intensywnym czerwonym zabarwieniem (jeśli azot jest wystarczająco wysoki, kolor może nawet stać się bardzo zielony). Niższe poziomy azotanów w połączeniu z wysokimi poziomami fosforanów i mikroelementów będą powodować najintensywniejsze barwy w A. gracilis .
oświetlenie:
średnie/wysokie
wzrost:
szybki, 10 do 20 cm na miesiąc
zastosowanie:
idealna na środkowy i tylny plan akwarium, sadzona w luźnych grupach po kilka sztuk między jasnozielonymi roślinami lub sadzona tarasowo. Roślina w dobrych warunkach (minimum 12-sto godzinny dzień świetlny, dodatkowe wzbogacanie wody i podłoża w substancje mineralne i odżywcze) szybko się rozrasta i może wyrastać ponad zwierciadło wody. Wymaga ona ostrożnego i systematycznego przycinania w celu zapobieżenia ogołocenia łodyg od dołu. Gatunek ten lubi czyste, dobrze filtrowane zbiorniki, wolne od wszelkich zawiesin unoszących się w toni wodnej.
rozmnażanie:
Roślina nasienna lecz w sztucznych warunkach rozmnażana jest wegetatywnie – za pomocą sadzonek z uciętych pędów, o długości co najmniej 25 cm.

 

fot: Wikipedia, Pmerino

 

Obrazy Google

 

 

(23)Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów.
Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors.
They were used on the site for information purposes only

246total visits,1visits today

You may also like...

?