Betta splendens Bojownik wspaniały

 

 

Perciformes Okoniokształtne ⇒ podrząd Anabantoidei błędnikowce ⇒ rodzina  Guramiowate Osphronemidae ⇒ rodzaj Betta ⇒
Betta splendens Bojownik wspaniały

 

wielkość:
4 – 5cm
akwarium:
min 15 l.
temperatura
24-28 ° C – potrzebne nakrycie tafli wody – róznica temp. między wodą a powietrzem nad nią prowadzi do przeziębienia tzw. błednika – drugiego aparatu oddychania.
Dobre przykrycie akwarium ma równiez zapobiec wyskakiwaniu bojownika (jest dobrym skoczkiem, zdolnośc tą wykorzystuje w naturze, gdy jedna „kałuża” zbyt przysycha i musi „skoczyć” do miejsca z wodą.
Nie wymaga perfekcyjnie czystej wody, ale nie lubi tez zbyt starej, podmiany ok 20%-30% wody co 3-4 tyg w zupełności wystarczą – bardzo ważne jest by dolewana woda była tej samej temperatury co w akwarium.
pH (kwasowość)
6,8 – 7,5
GH (twardość)
5-20
Pokarm:
zjada suchy drobny granulat, płatki, ale nic nie zastąpi mu żywego pokarmu (ochotka, wodzeń, rurecznik) – dorosłemu jednemu osobnikowi w zupełności wystarczy kilka szt ochotki dziennie.
W naturze zjada zooplankton, komary i inne larwy owadów.
Trudność w hodowli
Łatwy
agresywność
Spokojny do innych gatunków – toczy walki z innym samcem własnego gatunku – niewskazane trzymanie więcej jak jednego samca w tym samym akwarium.
Nie jest rybą towarzyską, trzyma sie w odosobnieniu.
Bojownik lubi przynajmniej częściowo zarośnięte akwarium, z zakamarkami wśród nich. Dobrze sprawdzają się rosliny pływające typu Pistia lub Salvinia.
Rozmnażanie:
Buduje gniazda na powierzchni wody w bąbelków powietrza (wygląda jak piana na powierzchni). To samiec pilnuje gniazda i złozonej ikry.
Zaloty rozpoczynają się przepięknym tańcem godowym, samiec maksymalnie rozkłada płetwy. Jednak dalej nie jest juz tak różowo. Samiec bardzo gwałtownie atakuje samicę, rozpoczynając walkę, z której samica najczęściej wychodzi bardzo poturbowana, a często ginie.
Samiec po jednej sztuce podnosi z dna zapłodnione jaja ikry i każde wkłada do wybudowanego wcześniej gniazda z piany.
Ten cykl może trwać nawet kilka godzin, aż do ostatniego ziarenka ikry.
Po zakończeniu samiec zaczyna odganiać samicę od gniazda.
Czasami instynkt opiekuńczy samca jest tak silny, że „nawraca” każdy narybek próbujący wyjść „w dorosłość” z gniazda, każdą sztukę łapiąc w pysk i wsadzając z powrotem do gniazda. Praktycznie wcale wtedy nie je. Odchów młodych na tzw. pyle (pierwotniaki).

Betta splendens został odkryty w polach ryżowych Tajlandii i Malezji. Obecnie występuje w rozlewiskach Mekongu, w formie dzikiej występuje także w Kambodży, Laosie i Wietnamie .
Bojownik wspaniały w naturze przebywa w niezbyt głebokiej, lekko kwaśnej wodzie .

 

 

fot: Daniella Vereeken na Foter.com / CC BY

Grafika Google

 

(54)Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów.
Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors.
They were used on the site for information purposes only

21949total visits,1visits today

You may also like...

?