Phenacogrammus interruptus Świecik kongijski

 

 

rząd Kąsaczokształtne (Characiformes) ⇒ rodzina Alestesowate (Alestidae) ⇒ rodzaj Phenacogrammus ⇒ gatunek

Phenacogrammus interruptus Świecik kongijski

 

Synonimy
Alestopetersius interruptus Boulenger, 1899
Hemigrammalestes interruptus Boulenger, 1899
Micralestes interruptus Boulenger, 1899

Świecik kongijski (Phenacogrammus interruptus) – gatunek słodkowodnej ryby kąsaczokształtnej z rodziny alestesowatych (Alestidae), opisywany czasem jako „świecik kongolański”.
Zasięg występowania
Afryka: dorzecze Kongo. Większość ryb dostępnych w handlu jest hodowane komercyjnie (Daleki Wschód i Europa Wschodnia).
Charakterystyka
Korpus ryby zabarwiony jest na kolor oliwkowobrązowy. Boki z tęczowym połyskiem. Samiec dorasta do 8 cm, samica mniejsza, 6 cm.
Dymorfizm płciowy:

samiec nieco większy od samicy, intensywniej ubarwiony i z dłuższymi płetwami.
Warunki w akwarium
Zbiornik minimum 100 cm długości, temperatura wody 23–28 °C, twardość wody 3-18 dH, pH 6,5–7,5. Dobra cyrkulacja wody, napowietrzanie.
Pokarm
Wszytskożerny. Pokarm żywy, mrożonki, jak i suchy. Małe robaki, owady, skorupiaki, glony i inny zooplankton. Pokarm płatkowy z dodatkiem roślinnego, jednak pokarm żywy ew. mrożonki powinny stanowić przewagę diety, aby uwydatnić wybarwienie. Ze względu na swoją płochliwość nie konkurują o pokarm.
Wskazówki hodowlane
Świecik kongijski jest rybą ławicową. Polecany do akwarium wielogatunkowego z innymi żwawymi rybami. Stado ryb od 6 sztuk w zbiorniku, obsadzonym gęsto roślinami (zalecane anubiasy) oraz pływającymi..
Idealny do „Afrykańskiego” biotopu z korzeniami. Jednak najlepiej będą się prezentować gdy zapewnimy im duzo wolnej przestrzeni do pływania. Najchętniej przebywają w środkowej części akwarium.
Spokojny, ale może przestraszyć nieśmiałe gatunki swoim aktywnym pływaniem i sporym rozmiarem dorosłych osobników (samce). Zalecany do większości ogólnych zbiornikow. Najlepiej łaczyć z innymi Tetras, tęczankami, Corydoras, Loricariids, Synodontis i różne pokojowo nastawione pielęgnice takie jak Pelvicachromis Sp. lub Cleithracara. Powinny być trzymane w mieszanej ławicy (samce i samice) dla najlepszego efektu.
Phenacogrammus interruptus jest bardzo wrażliwy na jakość wody, i jeśli nie jest utrzymywany wysoki standard wody ryby tracą kolor, oraz marnieją płetwy samców. Są to ryby płochliwe, które łatwo wystraszyć, szczególnie jeśli nie są trzymane w większych grupach (co najmniej 6 szt. z gatunku). W sztucznych warunkach żyją ok. 5 lat.
Reprodukcja
Nie jest to łatwe, ale możliwe
Ryby powinny być wcześniej przygotowywane do tarła na żywym i mrożonym pokarmie. Do tarła wybiera się najbardziej kolorowe samce i najgrubsze samice. Umieszcza się je w małym akwarium tarliskowym z rusztem. Ikra jest zrzucana i pożerana przez rodziców. Oświetlenie powinno być stonowane, w akwarium tarliskowym należy również umieścić kępy roślin do wywołania trła, na wzór rozrzucania ikry w naturze wśród roślinności. Woda powinna być poniżej neutralnego pH i miękka. Do tarła dobiera się parkę lub grupę. Tarło prowokuje najprawdopodobniej silne światło, więc zaleca się ustawienie zbiornika blisko źródła światła. Zrzucają nawet ok. 300 ciemnych, dużych (2mm) jaj rozłożone w czasie kilku dni aktywności, chociaż najczęściej jest to 100-200 jaj. Po tarle zbiornik należy zaciemnić. Ikra jest wrażliwa na grzyby i w ciągu pierwszych 24-48 godzin po tarle sporo jaj może być zepsutych i te należy jak najszybciej usunąć długą pipetą. Larwy wylęgają się po ok. 6 dniach i po nast. ok. 24 godzinach – po absorbcji woreczków żóltkowych można zacząć je skarmiać tzw. pyłem, bardzo drobnym solowcem itp.

 

 

Obrazy Google

(39)Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów.
Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors.
They were used on the site for information purposes only

36169total visits,2visits today

You may also like...

?