Botia striata Bocja pręgowana

 

 

rząd Cypriniformes Karpiokształtne ⇒ rodzina Botiidae ⇒ Podrodzina Bootinae rodzaj Botia ⇒

Botia striata – bocja pręgowana

 

Nazwa naukowa: Botia striata

Synonim: Botia Dayi, Botia striata kolhapurensis, Botia striatus

Common Name: candystripe Loach, Crossbanded Loach, Line Loach, Striped Loach, Tiger Loach, Zebra Botia, Zebra Loach

Nazwa polska : bocja pręgowana

Długość życia: ok.10 lat

Rozmiar

maksymalnie 10 cm

Zbiornik:

80 cm

Strefa:

przydenna

Woda:

zakres pH 6,0 – 8,0 ; miękka do średnio twardej, zakres dH: 5 – 12;  temperatura 23 – 27oC

Akwarium:

Minimalna wielkość 100l

Miękkie podłoże. Ryba żyjąca w grupie (min. 5 szt.). Bardzo dużo kryjówek (jaskinie, korzenie, rośliny). Czasami bywa agresywna.

Czysta woda (często podmieniana) i dobrze natleniona jest koniecznością.

Raczej nie powinna być trzymana z innymi małymi przydennymi rybami, gdyż będzie wtedy konkurować o przestrzeń i może w takich sytuacjach wykazywać agresję. Jednak dobrze będzie znosić towarzystwo innych bocji, a nawet może z nimi zbudować stado.

Należy jednak unikać łaczenia ze skalarmi gupikami i niektórymi Tetrami.

Wystrój z wieloma kryjówkami (rośliny, korzenie, doniczki, rurki itp). Drobne podłoże (piasek lub żwir, ale delikatny, bez ostrych krawędzi). Bocje uwielbiaja przekopywać dno, a posiadają bardzo delikatne wąsiki. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty – bocja wykorzysta każdą szczelinę by wyskoczyć.

Wymagana jest bardzo dobra wydajność filtra do utrzymania wysokiej jakości wod – cotygodniowe podmiany 30-50% pojemności zbiornika są koniecznością. Nie są tolerancyjne na wahania składu cheminego wody. Powinny być wprowadzone do ustabilizowanego już akwarium. Niezbyt jasne oświetlenie.

Charakterystyka

Kolor ciała jest żółty do żółto-pomarańczowego, jasny kremowy na brzuchu. Paski na całym ciele, jedynym wyjątkiem jest brzuch, który jest kremowy i wolny od jakichkolwiek pasków lub wzorów. Paski na głowie ukośnie do tyłu, a paski w środkowej części ukośnie do przodu, a te w pobliżu ogona prawie pionowe. Pasy różnią się szerokością, z wąskich na grube, czasem kończą się w taki sposób, aby uzyskać wygląd labiryntu. Kolor pasków również jest zróżnicowany, od barwy jasnożółtej do głębokiego brązu, do szarości, a może nawet dojść do odcieni niebieskich lub zielonych. Te zmienne kolory powodują inną wspólną nazwą, candystripe Loach. W okolicy otworu gębowego znajdują się 3 pary wąsików, jedna koło szczęki , i dwie pary rostralne. Młode osobniki mają czerwony nos, który zanika w miarę starzenia się. Loaches Zebra są ciche, i wolą żyć w niewielkich stadach. Są bardziej aktywne w nocy niż w ciągu dnia, ale nadal są bardziej aktywne w ciągu dnia, niż inni członkowie rodziny Loach. Ogólnie rzecz biorąc nie są to agresywne ryby i mogą być trzymane z wieloma innymi gatunkami w akwarium. Jednak ich „szybka” natura może zdominować ryby, które są bojaźliwe lub nieśmiałe. Bocja pręgowana jest gorliwym konsumentem ślimaków, co czyni ją doskonałym sposobem na utrzymanie populacji ślimaków.

Istnieją doniesienia, że pod wpływem stresu, są one bardziej podatne na Ichthyophthirius multifilis (ospę rybią). Z tego powodu kwarantanna nowo zakupionych ryb czy choćby tylko przeławianych jest koniecznością. Wymagana jest również szczególna obserwacja w każdej sytuacji zmian w akwarium czy innych stresujących zmian.

Rozmnażanie

Nie oczywistych różnic między samcem a samicą, jedynie starsze samice są pełniejsze „w brzuchu” od samców

Samice budują ikrę w akwariach ale nie jest udokumentowane tarło. Ryby znajdujące się w handlu pochodzą z odłowów lub sztucznych komercyjnych hodowli (hormony).

Pokarm:

Jest wszystkożerna. Zjada każdy suchy – płatki i granulat, ale konieczne jest uzupełnianie diety żywym pokarmem (tubifex, skorupiaki, larwy ochotki, larwy komara itp). Świeże warzywa (plasterek np. ogórka będzie miłym urozmaiceniem) a także świeże owoce. Zjada również małe ślimaki.

Pochodzenie:

górskie strumienie Delhi – Indie, czyste górskie potoki

 

botia_striata_4.jpg

(29)Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów.
Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors.
They were used on the site for information purposes only

47876total visits,1visits today

You may also like...

?