Botia morleti Bocja mysia

 

rząd Cypriniformes Karpiokształtne ⇒ rodzina Botiidae ⇒ rodzaj Yasuhikotakia ⇒

Botia morleti Bocja mysia

 

Nazwa naukowa: Botia morleti

Nazwa zwyczajowa: Skunk Loach, Hora Loach.

nazwa polska – bocja mysia, bocja syjamska

rozmiar

maksymalnie do 10 cm

Zbiornik:

Minimalne wymiary dla stadka to 120 x 30 cm. Nie jest wymagane mocne oświetlenie. Gatunek ten lubi się wciskać w każdą szczelinkę, więc z jednej strony wymagane jest stworzenie jak najwięcej kryjówek, ale z drugiej trzeba wypełnić np. silikonem akwarystycznym wszelkie szczeliny, gdzie mniejsze ryby mogłyby się wcisnąć i mieć potem problem z wydostaniem się.

Należy również pamiętać o szczelnej pokrywie, gdyż te bocje lubią wyskakiwać.

Strefa:

przydenna

Woda:

pH 6,5 – 7,5 ; miękka do średnio twardej, max dH <12 stopni,  25 – 30oC. Nie tolerują kumulacji organicznych odpadów i wymagają nieskazitelnie czystej wody aby prawidłowo się rozwijać.

Z tych również powodów nie powinny być wprowadzone do akwarium niedojrzałego, ale do już ustabilizowanego. Tygodniowe podmiany wody powinny być systematyczne i wynosić ok. 30-50% zbiornika

Urządzenie i łączenie:

Piaszczyste podłoże; ew. żwir ale bez ostrych krawędzi w celu ochrony bardzo delikatnych „wąsików” wokół pyszczka. Czysta i dobrze natleniona woda jest koniecznością; Wiele kryjówek wśród korzeni, roślin i grot.

Trzymamy razem wiele osobników, (bezwzględne min. 5szt.) by rozłożyć agresję i pozwolić na zbudowanie własnej hierarchii Dla każdego kryjówka. Wskazane rośliny lekko zacieniające akwarium. Czasami może być agresywna.

Towarzystwo:

guraminy, brzanki, tetry, pokojowego usposobienia pielegnice z Ameryki Południowej

Pokarm:

Każdy suchy (lepiej granulowany) tonący, ale powinny mieć uzupełnienie w żywym lub mrożonym (czarna larwa komara, shrimp, rozwielitki itp). W naturze gatunek ten żywi się mięczakami, a więc i w akwarium będzie skutecznie je tępić. Bardzo chętnie zjedzą świeże owoce i warzywa, takie jak ogórek, melon, szpinak blanszowane, lub cukinia. Posiekana dżdżownica będzie stanowić użyteczne źródło białka ale powinna być podawana z umiarem.

Biotop:

dolny Mekong, Kambodża, Laos, Tajlandia. Sezonowa migracja

Dymorfizm:

Starsze samice mogą mieć pełniejszy brzuch. Młode osbnika posiadają szereg ciemnych pionowych pasków na ciele, które z wiekiem zanikają. Rozmnażanie jedynie przy użyciu hormonów w celach handlowych. Nie ma doniesień o rozmnażaniu amatorskim przez akwarystów.

gatunki podobne: Yasuhikotakia caudipunctata , Yasuhikotakia longidorsalis

 

Yasuhikotakia_morleti08.jpg

(21)Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów.
Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors.
They were used on the site for information purposes only

44481total visits,2visits today

You may also like...

?