Brachydanio albolineatus Danio tęczowy

 

rząd Cypriniformes Karpiokształtne ⇒ rodzina Cyprinidae – Karpiowate ⇒ Rodzaj Danio ⇒

Brachydanio albolineatus Danio tęczowy

 

Nazwa naukowa

Brachydanio albolineatus  synonim: Nuria albolineata

Nazwa polska Danio tęczowy

Zasięg występowania

Tajlandia, Birma, Malezja; Malakka, Indonezja, Sumatra

Rozmiar

6 cm

Woda

pH 6,5-7,5; miękka do twardej; 23oC-28oC; regularnie częściowe podmiany wody;

akwarium

80 cm; korzenie, gałęzie, obsadzone odporną roślinnością ( Microzorium, Bolbitis, Anubias) z wolną przestrzenią do pływania i kryjówkami. Gatunek ten lubi duży ruch wody oraz duże napowietrzenie. Dobrze dopasowane przykrycie akwarium – libią wyskakiwać i są dobrymi skoczkami.

Strefa

środkowa, powierzchniowa;

Dymorfizm

Samice większe i grubsze – łatwe do odróżnienia. Samce barwniejsze.

Zachowanie, wskazówki łączenia

Większość jest bardzo aktywna i wskazane jest sporo miejsca do pływania; dobrze skaczą; pokojowo usposobione do innych ryb, nadają się do akwarium towarzyskiego. W zbiorniku ogólnym najlepiej trzymać grupę 6-8 ryb. Ponieważ nie ma specjalnych wymagań co do składu chemicznego może być łączony z wieloma innymi popularnymi gatunkami. Jedynie jej mały rozmiar powinirn być brany pod uwagę przy łączeniu. Ideałem byłoby trzymanie grupy 8-10 szt. – będą mniej nerwowe, a dodatkowo samce będą lepiej wybarwione – konkurencja przed innymi samcami o „względy” samic.

Pokarm

Jak najbardziej różnorodny, żywy jak i suchy (różny). W naturze są głównie owadożene – owady i ich larwy. Niewielkie ilości glonów, inny roślinny, detrytus. W akwarium dieta sucha powinna być uzupełniana żywym pokarmem lub mrożonym (larwa komara, daphnia, artemia itp).

Rozmnażanie

W parach lub z przewaga samców; akwarium 20-30 l. wypełnione do połowy wodą, zarośnięte lub wypełnione substratem; słabe oświetlenie, zrzucają ikrę – wskazany ruszt ikrowy lub kulki na dnie zbiornika zabezpieczające przed zjedzeniem ikry przez tarlaki. Woda powinna mieć odczyn lekko kwaśny do obojętnego, temp. górna granica dla gatunku. Można dodać niewielki filtr, ale ten powinien być ustawiony tak, że strumień jest skierowany w dół na całej długości zbiornika. Na zbiornik j/w powinno się wprowadzić jedna do dwóch par. Można prowokować tarło poprzez dodawanie małej ilości zimnej wody co kilka godzin i karmieniem świeżym pokarmem. Samica może złozyć do 1000 szt ikry.Po tarle tarlaki wyławiamy. Ikra wylęga się po 36 -40 godzinach. Młode karmimy pierwotniakami (lub tzw. łowionym pyłem ). tygodniowy narybek jest już na tyle duży, że można zacząć podawać solowca i uzupełniać sproszkowanym suchym.

Uwagi specjalne:

Żywe, lśniące ubarwienie występuje tylko przy padającym z góry świetle.

 

Brachydanio_albolineatus2.jpg

(26)Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów.
Zostały użyte na stronie wyłącznie w celach informacyjnych.
All pictures are property of their authors.
They were used on the site for information purposes only

35769total visits,2visits today

You may also like...

?